اصل kiss

برسی اصل kiss در طراحی نرم افزار

اول از همه باید بگیم kiss چی هستش؟

کلمه kiss مخفف keep it simple, stupid! هستش که در سال 1960 توسط نیروی دریایی امریکا به عنوان یک اصل طراحی استفاده شد. اصل طراحی kiss بیان می‌کند که اکثر سیستم ها در صورتی بهتر کار می‌کنند که بجای پیچیده شدن، ساده نگه داشته بشن، بنابراین سادگی یک هدف کلیدی در طراحی هستش و باید از پیچیدگی های غیر ضروری پرهیز کرد.

اهداف اصل kiss

۱. سادگی: هدف اصلی اصل KISS ترویج سادگی در طراحی، سیستم ها و حل مسئله است. با ساده نگه داشتن چیزها، درک، پیاده سازی و نگهداری آسان تر می شود.

۲. شفافیت: هدف اصلی این است که اطمینان حاصل شود که طرح‌ها و راه‌حل‌ها واضح و قابل فهم هستند. هنگامی که پیچیدگی افزایش می یابد، می تواند به سردرگمی و اشتباه منجر شود. با ساده سازی، وضوح افزایش می یابد و درک مفهوم یا راه حل برای کاربر آسان تر می شود.

۳. بهره وری: یکی دیگر از اهداف اصل KISS، بهبود کارایی است. ساده‌سازی طرح‌ها یا فرآیندها اغلب منجر به ساده‌سازی جریان‌های کاری، کاهش زمان و تلاش لازم برای پیاده‌سازی، و بهبود کارایی کلی می‌شود.

۴. کاهش خطا: سیستم‌ها یا طرح‌های پیچیده بیشتر مستعد خطا یا باگ هستند. با پایبندی به اصل KISS، پیچیدگی غیر ضروری به حداقل می رسد و احتمال بروز خطا را کاهش می دهد. این امر قابلیت اطمینان و پایداری را افزایش می دهد.

۵. کاربرپسند بودن: ساده و سرراست نگه داشتن کارها باعث کاربرپسندتر شدن آنها می شود. چه یک رابط نرم افزاری، طراحی محصول یا هر برنامه کاربردی دیگری باشد، استفاده از اصل KISS با به حداقل رساندن سردرگمی و منحنی های یادگیری، به ایجاد تجربیات کاربر پسند کمک می کند.

۶. حل مسئله: اصل kiss با تشویق به جستجوی راه حل های ساده و ظریف به حل مسئله کمک میکند و افراد را ترغیب میکند که از فکر کردن یا پیچیده کردن بیش از حد مشکلات اجتناب کنند و بجای آن به دنبال رویکرد های مستقیم باشند.

اصل kiss در طراحی نرم افزار

۱. سادگی: تمرکز اصلی بر ایجاد راه حل های ساده و بدون مشکل است. این به معنای پرهیز از پیچیدگی غیر ضروری یا مهندسی بیش از حد است.

۲. درک آسان: ساده نگه داشتن چیزها درک نرم افزار را برای توسعه دهندگان، آزمایش کنندگان و کاربران ساده تر می کند. این امر خوانایی و نگهداری کد را ارتقا می دهد.

۳. قابلیت نگهداری: راه‌حل‌های ساده معمولاً برای نگهداری و رفع اشکال ساده‌تر هستند. زمانی که مؤلفه های کمتری درگیر می شوند، شناسایی و رفع مشکلات ساده تر می شود.

۴. استحکام: طرح‌های ساده اغلب منجر به ایجاد سیستم‌های قوی‌تری می‌شوند. کامپوننت های کمتر احتمال بروز اشکال یا خطا را کاهش می دهد.

۵. بهره‌وری: سادگی همچنین می تواند عملکرد و بهره‌وری را بهبود بخشد. پیچیدگی غیر ضروری می تواند مشکل ایجاد کند و احتمال اجرای نرم افزار را کاهش دهد.

۶. تجربه کاربری: رابط های کاربری ساده و بصری تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهند. کاربران می توانند به سرعت نحوه تعامل با نرم افزار را درک کنند و نیاز به آموزش و یا استفاده از اسناد گسترده را کاهش دهند.

مثال هایی از اصل kiss

توزیع آرچ و ابزار هایی که برای این توزیع نوشتن شدند همگی از قاعده kiss در طراحی پیروی می‌کنند، به عنوان مثال مدیر بسته توزیع ارچ (pacman) در عین سادگی، کارایی بالایی دارد و نیاز کاربر هارا به سایر پکیج منیجر ها و یا ابزار ها کاهش می‌دهد.