لینوکس روی موبایل، رویایی نسبتا دست نیافتنی؟

از خیلی وقت پیش جامعه اوپن سورس به فکر داشتن یک سیستم عامل آزاد روی تلفن همراه بوده.

این ایده باعث پیدایش چندین توزیع موبایلی و چندین تکنولوژی شد.
در حال حاضر میشه لینوکس رو به دو صورت روی یک تلفن همراه اجرا کرد.

روش اول: استفاده از تکنولوژی های هالیوم و لیب هیبریس
روش دوم: اجرای لینوکس به صورت مستقیم بدون لایه میانه

هالیوم چی هستش؟

‌هالیوم یک لایه میانه است که میاد و ارتباط بین اجزای یک توزیع لینوکسی رو با کرنل وندور ( بعدا توضیح میدم ) برقرار میکنه.
یعنی چی؟
یعنی اینکه من وقتی میخوام از دوربین استفاده کنم هالیوم api های دوربین گوشی منو به api های قابل فهم برای درایوری که توی کرنل وندور هست تبدیل میکنه و من تصویر رو روی گوشیم میگیرم.

روش دوم

توی این روش خبری از هالیوم نیست، توزیع به صورت مستقیم میاد بالا.
توزیع هایی مثل پست‌مارکت و کوپفر از این روش استفاده میکنن.
توی این روش کرنلی که شما استفاده میکنید کرنل مینلاین هستش یعنی کرنلی که به آخرین رلیز کرنل لینوکس نزدیک تره ( توی این لحظه ای که من این متن رو می نویسم آخرین نسخه کرنل لینوکس ۶.۶.۸ هستش ) و از کرنل وندور یعنی کرنل Downstream که با رام اصلیتون میاد رو استفاده نمی کنید.
مثال میزنم کرنل وندور گوشی من ردمی نوت هشت پرو از سری ۴x کرنل هاست.

توزیع هایی مثل درویدیان و اوبونتو تاچ با هالیوم و لیب هیبریس اجرا میشن، محدودترن و کرنلشون استاتیک و قدیمی تره چرا چون از کرنل وندور استفاده میکنن، ولی توزیع هایی مثل پستمارکت و کوپفر شما دستتون بازتره از کرنل مینلاین استفاده می کنید و دسترسی های بیشتری هم دارید.
ولی یک مشکلی هست.

مشکلات:

جدای از مشکلات ریزی که توی مقالات بعدی بهشون اشاره میکنم، وقتی که من میام و میخوام کرنل مینلاین رو روی یک دستگاه اجرا کنم به ناسازگاری برخورد میکنم.
بعضی از شرکت های موبایلی درایور هاشون رو اوپن سورس نکردن و یا درایورشون برای کرنل وندور هستش که اینجا با کرنل مینلاین سازگار نیستن مشکلات باینری و خیلی چیز های دیگه.
مثلا در دستگاه من ردمی نوت هشت پرو استفاده از کرنل مینلاین عملا نزدیک به ناممکن بودنه، چون پردازندم مدیاتکه و درایور های وایرلسم با کرنل مینلاین ناسازگارن و یا نمیتونم GPU acceleration بگیرم روی کرنل مینلاین.

از طرفی هم توزیع هایی مثل پستمارکت و کوپفر پارتیشن تیبل مورد نظر خودشون رو پیاده سازی میکنن، برای اجراشون شما میتونید از کرنل وندور هم استفاده کنید ولی طبق گفته کامیونیتی توسعه دهندش پشتیبانی ازشون دریافت نمیکنید و همه چیز پای خودتونه.

از طرفی تکنولوژی هالیوم و لیب هیبریس عملا نزدیک به منسوخ هستن، لیب هیبریس داکیومنت نداره و هالیوم هم داره قدیمی میشه.
خیلی از دسکتاپ های موبایلی لینوکس و خیلی از ابزار ها و مدل های جدید پشتیبانی خودشون رو دارن از لیب هیبریس قطع میکنن. نمونش پلاسمای موبایل.

حرف آخرم

میدونم شاید نتونستم حرفمو واضح بیان کنم توی این مقاله، ولی صرفا چیز هایی بود که ته ذهنم رو داشت قلقلک میداد و میخواستم درموردشون با یکی حرف بزنم.
راستی ما یک اتاق ماتریکسی برای این کار و گفتگو ایجاد کردیم ، اگه دوست داشتید یک نگاهی بهش بندازید.