چرا مانجارو نه

دلایلی برای استفاده نکردن از مانجارو

چرا توزیع مانجارو نه؟ مانجارو یکی از بزرگترین توزیع های ارچ بیسه که اسمشو تا الان شاید شنیده باشید ، گاهی به عنوان ساده ترین توزیع ارچ بیس شناخته میشه و گاهی هم به تازه کار ها پیشنهاد داده میشه. حالا چرا مانجارو نه؟

پ.ن: نوشتن این پست در راستای تخریب مانجارو نیست و همچنین به پارچ هم مربوط نیست چون پارچ و مانجارو هردو اهداف مجزایی رو دارن.

۱. نحوه رلیزش

مانجارو به عنوان یک توزیع رولینگ رلیز شناخته میشه ولی طبق تعریفی که من از این موضوع کردم قبلا اصلا شباهتی به مدل رولینگ رلیز بودن نداره و بیشتر یک توزیع سمی رولینگ هست. سعی میکنه بروزبودن آرچ و پایداری دبیان رو باهم ترکیب کنه که خب چیز جالبی در نیومده ازش.

۲. هندل کردن پکیج هاش

مانجارو یک تاخیر طولانی مدت در بروز کردن پکیج ها داره که حالا شاید بگید خب این چیز خوبیه چرا اینجا ذکرش کردی باید بگم که همین چند وقت پیش مانجارو پکیج icc رو به 73 بروزنکرد و باعث شد چندین برنامه بریک بشن و چندین بخش از توزیع از کار بیفتن. حالا یک نکته ای هم که این وسط هست به عنوان مثال یک پچ امنیتی روی کرنل صورت میگیره که ارچ اون رو میده و مانجارو اونو بعد یک هفته میاد و به شما عرضه میکنه (oops)

۳. مانجارو بهینه نیست.

شاید تا چند وقت پیش مانجارو رو میشد توزیع بهینه ای دونست ولی اخیرا حجم ایزو هاش به شدت افزایش پیدا کرده خب الان شاید بگید یک نسخه مینیمال هم داره باید بگم که اون نسخه مینیمالش هم ۲.۵ گیگ حداقل حجم داره که با مقداری کمتر از همون حجم میشه اندور او اس یا ارتیکس رو دانلود کرد!

۴. استور گرافیکیش

استور گرافیکی مانجارو به صورت پیشفرض اسنپ رو نصب میکنه و همچنین درهنگام نصب یک برنامه میاد و بزور سیستم روهم اپدیت میکنه مثلا من میخوام یک برنامه ۲ مگی رو نصب کنم از pamac میزنم نصب بشه اون میاد و این برنامه رو به همراه اپدیت های سیستمی نصب میکنه که حجم دانلود رو خیلی افزایش میده.

همچنین استور گرافیکی مانجارو علاقه خاصی به ddos زدن به aur داره =]

۵. باطل شدن ssl مانجارو

توسعه دهنده های مانجارو سابقه درخشانی توی تمدید نکردن ssl دارن به طوری که همین سال ۲۰۲۱ هم دوباره ssl مانجارو باطل شد و باعث شد که کل مخازن مانجارو به همراه سایتش از کار بیفته =]

۶. ترویج نرم افزار غیرآزاد

مانجارو به صورت پیشفرض برنامه onlyoffice رو توی توزیع خودش گذاشته که فقط بخشی از کد های اون ازاد هستش. این کار برخلاف فلسفه گنو هستش. فلسفه گنو :

Freedom 0: The freedom to run the program for any purpose.

Freedom 1: The freedom to study how the program works and access to the source code.

Freedom 2: The freedom to redistribute copies and help others.

Freedom 3: The freedom to improve the program and release modifications to the public.

اگر نکته ای یا ایرادی دیدید بهم بگید p: